Кортизолът и компулсивното хранене са отговора на тялото ни на стреса и тревожността.
Защо стресът причинява напълняване: надбъбречните жлези произвеждат много кортизол, който предупреждава тялото ни за опасна ситуация. Това води до намаляване на производството на тестостерон, което пък отслабва мускулите.
Връзката между компулсивното хранене и кортизола
Кортизолът се произвежда при стрес и ни кара да ядем компулсивно. Ако това се превърне в навик, спадът в тестостерона причинява намаляване на мускулната маса, което пък води до по- малко топене на калории. Това е причината да напълняваме дългосрочно.
Това се случва естествено от възрастта, но високите нива на кортизол ускоряват процеса. Кортизолът също подбужда тялото да трупа мазнина, особено в коремната област, повишава холестерола и нивата на инсулина.
Ако не можем изцяло да премахнем стреса и тревожността, които причиняват свръхпроизводството на кортизол, все пак можем да следваме описаните по- долу стъпки срещу стрес, контролиране нивото на кортизола, запазване на нормалното тегло и подобряване на здравето като цяло.
Изглежда парадоксално, но е научно доказано, че постоянните диети за отслабване могат да увеличат нивото на кортизола с 18%.
Когато нивото на кортизола е в пика си, кръвната захар полудява – качва се, слиза. Това ви прави раздразнителни и гневни.
Когато мозъкът усети, че не му достига захар, основната му храна, самоконтролът се срива и изчезва волята. За да избегнете подобни ситуации, не правете строги диети за отслабване.
Най- добре е да разпределите храната си през деня в три основни хранения и две леки закуски, за да поддържате нормално нивото си на захар.
За кортизола. ВИЖ ВИДЕОТО:
Вашият коментар