Всички знаем, че спортът е полезен за тялото и ума ни. Знаем също, че докато тренираме се освобождават ендорфини, които ни карат да се чувстваме щастливи. Дори само 10 минути упражнения са достатъчни, за да подобрят настроението ни, да ограничат депресията, да намалят тревожността и гнева ни. А също и ни помага да изглеждаме по- красиви.
Прекрасно е да сме мотивирани да водим активен живот, но много често се стига до преминаване на определена граница. Когато тренировките завладеят целия ни живот, вече имаме проблем.
Какво причинява пристрастяване към спорта?
В повечето случаи процесът е постепенен. Научно е доказано, че спортът ни прави по- щастливи, но в определени условия.
Трябва да тренираме поне 21 минути, за да намалим стреса и нервите, но има понякога объркване по темата. Някои хора обаче започват да избягват всичко, което ги прави нещастни, тренират постоянно, за да се чувстват щастливи. Това бързо може да се превърне в зависимост, в която спортът диктува живота ви. Това се отразява на цялостното ни поведение, защото постоянно тренираме и мислим само за спорт.
Признаци, че сме пристрастени
Има серия от симптоми, които показват, че развиваме подобно състояние. Един от тях е, че винаги тренирате повече от предвиденото време. Тренирането, дори когато сме контузени, чувството за вина, когато сме пропуснали тренировка.
Има 7- факторна скала, която помага да установим до каква степен сме пристрастени:
1. Постоянна необходимост от трениране.
2. Абстиненция: чувствате се зле физически, когато не сте тренирали.
3. Тренирате повече от предвиденото.
4. Загуба на контрол: трудно ограничавате времетраенето на тренировката.
5. Време за тренировка: анализирайте дали времето за тренировка не засяга времето ви за другите неща в живота.
6. Не намираме време за други дейности. Спирате да правите друго и само тренирате.
7. Времетраене на тренировката, въпреки контузия или нараняване.
Трябва да съберете поне 3 от тези критерии, за да сте пристрастен. Замислете се дали животът ви не е управляван от тренировките: колко време отделяте за приятели, семейство, други хобита, работа? Черти от характера, типични за хората, които са склонни към пристрастяване, са: невротизъм, екстровертност и липса на удоволетвореност.
Вашият коментар