Когато консумираме пикантна храна, даваме на тялото си усещане за ситост. Лютото ни помага срещу задържане на течности, ускорява метаболизма, като увеличава телесната температура. Освен това, пикантната храна има антисептично действие, съдържа големи количества витамин С и бетакаротен, регулира кръвообращението, засилва сърцето, артериите и нервите. Елиминира болката, заради аналгетичното си действие.
Консумацията на люти храни увеличава периферното кръвообращение, понижава кръвното налягане. Богати са на витамини А и С, съдържат биофлавоноиди, които са полезни за растежа на клетките, като ги правят по- еластични.
На пазара има голямо разнообразие от пикантни храни – джинджифил, черен пипер, червен пипер, табаско, люти чушки.
Пикантната храна обаче не е подходяща за всички. Хората със стомашните проблеми, трябва да я избягват.
Навярно често сте чували, че пикантната храна е полезна за отслабването. Съдържа вещество, наречено капсаицин, което намалява липидите в тялото. Не позволява появата на нови мастни клетки, като ги унищожава в зародиш.
Капсаицинът стимулира рецепторите в мозъка, които контролират температурата на тялото. Принуждава тялото да консумира повече енергия, т.е., да изразходва мастните запаси.
Ето кои подправки са най- богати на капсаицин:
Кимион
Не е толкова лют, но е много подходяща подправка, която можете да използвате за приготвянето на ястията си.
Къри
Една от основните съставки на кърито е куркумата.
Люти чушки
Съдържат най- големи количества капсаицин. Затова, трябва да сте по- внимателни с консумацията им.
Червен пипер
Много е полезен за здравето.
Джинджифил
Можете да го приемате под формата на чай, заедно със сок или шейк. Консумирайте внимателно – стимулира секрецията на стомашни сокове и в големи количества може да причини язва.
Въпреки че пикантната храна е полезна за отслабването, не прекалявайте с нея, за да увредите лигавицата на стомаха. Консумирайте разумно и в съчетание с подходяща диета.
Вашият коментар