Спортът е само част от триъгълника на здравословния живот: хранене, тренировки и почивка. Въпреки това, всеки има малко или много погрешни представи за това, което представлява фитнеса. Нека разгледаме фалшивите митове за спорта:
1. Повече потене, по- бързо отслабване. Може би е най- разпространеният мит. Чрез потенето губим вода, но не и калории. Свалените килограми по този начин ще възстановите, когато се хидратирате. Докато тренирате, не забравяйте да сте добре хидратирани.
2. Трябват поне 45 минути тренировка, за да отслабнем. Когато правим упражнения, винаги топим мазнини. Но също така и глюкогенът, който е храната на мускулите. Въпрос на процентно отношение между глѝѝкогенът и мазнините. Ако тренираме, например, много дълго време, ще сме тотално изтощени, защото ще сме изразходили глюкогенът, а реално, няма да сме стопили чак толкова много мазнини. Тренировката не трябва да ни изтощава.
3. Най- доброто време за спортуване е сутрин/обед/вечер. Всеки момент от деня е подходящ за тренировка. Ако тренирате сутрин, гледайте да не е на гладно. Ако е следобед, не трябва да е скоро след хранене. Ако е вечер, поне един час преди сън.
4. Много коремни преси стапят шкембето. Същото важи и за други упражнения за останалите части на тялото. Чрез тези упражнения не се топят мазнини, а се увеличава обемът на мускулите. Когато тренирате редовно, мастните депа се намаляват, но в цялото тяло. Има някои зони, в които отслабването се случва доста по- бавно.
5. Клековете увеличават бедрата. Бедрата ви няма да станат огромни, ако правите клекове. Само ще вдигнете дупето. Правете различни комбинации от упражнения за тези зони.
6. Ходенето е безполезно. Не е вярно. Това е сред най- разпространените препоръки. Ходете поне 30 минути дневно. Така правим сърцето по- издръжливо, изгаряме до 1000 калории седмично, полезно е за мускулите и ставите.
7. Мускулната треска е полезна и изчезва като пием вода със захар. Нито едното е вярно, нито другото. За премахване на мускулна треска се правят леки разтягания и леки разходки. Мускулната треска е разкъсване на нишки на микроскопско ниво, така че няма нищо полезно в нея.
8. Ако тренираме, можем да ядем повече. Това, че тренирате, не означава, че можете да се тъпчете. Ако огладнеете след спорт, хапнете малко протеини.
9. Всеки спорт е полезен. За да тренирате даден спорт, трябва да е подходящ за физическите ви качества. Така че, бъдете реалисти и изберете нещо подходящо за тялото ви.
10. Ако спра да тренирам, мускулите ми се превръщат в мазнини. Няма директна връзка между загуба на мускул и трупане на мазнини. Ако спрете да тренирате, метаболизмът ви ще се забави. Движете се поне 30 минути дневно.
Вашият коментар