Базисен метаболизъм е минималната нужда от енергия, необходима на организма, за да оцелява. Може да се каже също, че базисният метаболизъм е задължителният калориен разход за човешкото тяло, за да функционира.
Тялото ни изгаря калории постоянно, независимо дали е в покой или спим, тъй като продължава да функционира.
Базисният метаболизъм се изчислява в килокалории на ден.
Бързината, с която тялото ни изгаря калориите, зависи от различни фактори, като пол, двигателна активност, възраст, хранене, температура, тегло, обиколка и пр.
Пол: При жените е по- нисък, отколкото при мъжете, но с малко. При жените телесните мазнини са малко повече.
Възраст: Децата имат много бърз метаболизъм, но с възрастта, се забавя
Движение: Правенето на упражнения може да ускори метаболизма, като това продължава и в следващите часове. Но ако имаме повече мускулна маса, нуждата от енергия е по- голяма
Хранене: Ако дълго време гладуваме, тялото включва защитните си сили и започва да трупа мазнини. Дори малко да хапнем, пак се трупа.
Телесна температура: Повишаване на телесната температура увеличава метаболизма, тъй като температурата ускорява химическите реакции в организма.
Температура на околната среда: Външната температура се отразява на основния метаболизъм. Когато навън е студено, се увеличава разхода на калории, защото организмът създава топлина. Студените тръпки и треперенето са механизъм за защита на организма, с цел да се поддържа телесната температура . Треперенето причинява допълнителен разход на енергия, с около 30% повече.
Всеки може да изчисли базисния си метаболизъм по следната формула на Харис Бенедикт:
За мъже: БМ= 66, 47 + (13, 75 х Теглото ни) + (5х Височината ни) – (6, 75 х Възрастта ни)
За жени: БМ= 65, 09 + (9, 56 х Теглото ни) + (4, 85 х Височината ни) – (4, 67х Възрастта ни)
Височината е в сантиметри.
Теглото в килограми.
Вашият коментар