Японската безсолна диета трае две седмици, но това не трябва да ви плаши. Тя не изисква големи жертви, а е точно както подсказва името – да се откажете от солта.
Изгубени в превода
Защо наричат безсолната диета японска, едва ли някой може да обясни. Тя няма никаква връзка с японската кухня, японската традиция и страната на изгряващото слънце, но това няма никакво значение. Единственото предположение, което ми идва на ум е любовта на японците към соевия сос, който често замества солта в ястията от традиционната японска кухня.
Готвачите могат да потвърдят, че въпреки факта, че соевият сос замества солта достойно, той няма способността да задържа вода в организма, а това е полезно, особено в контекста на нашата диета. По този начин, отхвърлянето на солта, която обикновено задържа излишната вода в организма (а с него и повечето от токсини), можем да загубим няколко килограма, а също така и да почистим тялото от вредните вещества и така наречените „хранителни отпадъци“.
Така безсолната диета може безопасно да се класират между диетите за детоксикация. В допълнение, в списъка на забранените продукти за тази японска диета, към солта отиват захарта, брашното и алкохола. Всички други продукти са повече или по-малко разрешени. Въпреки това, че тази диета не е сред „самоизтезаващите диети“, тя е противопоказна за хора с хронични заболявания, бременни и кърмещи жени, юноши и деца.
Основните правила на японската безсолна диета:
Тя трае не повече от две седмици. Всеки ден трябва да се пие по 1,5л чиста, негазирана вода. Въпреки това, ако в средата на диетата започва да се появява дискомфорт, болка или стрес, диета трябва да се спре незабавно и да се консултирате с лекар.
Месото и рибата, споменати в менюто, трябва да се ядат само варени и естествено, без сол.
Всички други течности, различни от водата, които не са включени в необходимите 1,5л – те се считат за храна.
Японска безсолна диета – меню:
Закуската е почти винаги един и съща – кафе без захар и една препечена филийка ръжен или пълнозърнест хляб. Само в петия и деветия ден закуската трябва да е салата от пресни моркови с малко лимонов сок, а на седмия – чаша неподсладен зелен чай.
Обяд:
първи, пети и тринадесети ден – 2 яйца, 200гр варено зеле, доматен сок ;
втори, девети и дванадесети ден – 200гр постна риба, салата от зеленчуци с растително масло (по необходимост включете зеле ) ;
трети и единадесети ден – тиквички соте;
четвърти и четиринадесети ден – 3 варени моркови, 15гр сирене, сурово яйце;
шести и осми ден – 500гр варено пиле, салата със зеле;
на седмия ден – 200гр варено говеждо месо и час по-късно – плод по ваш избор ( с изключение на банани, грозде, смокини, пъпеш и диня );
на десетия ден – варено яйце, 50гр сирене, салата от моркови.
първия, седмия и тринадесети ден – 200гр постна риба;
втори и дванадесети ден – 100гр варено говеждо месо, кисело мляко;
трети и единадесети ден – 2 яйца, 200гр варено говеждо месо и свежа салата;
четвърти, пети , девети и десети ден – плодове по избор;
шести, осми и четиринадесети ден – 2 яйца и салата от пресни моркови.
Вашият коментар