Една от най- сложните задачи, когато трябва да поддържаме линията си, е да контролираме апетита. За да го постигнем, силата на волята е основното ни оръжие. Но ако добавим и няколко навика, вече няма да е толкова трудно предизвикателство.
Докато ядете, не правете нищо друго. Седнете да се храните, без да се разсейвате с други неща – телевизия, компютър, четене. Ако ви е трудно, може да е знак, че удоволствието, което изпитвате от яденето, е свързано с друга дейност и не е свързан с реален глад.
Хранете се бавно. Бързото хранене пречи на вътрешния контрол на организма да спре, когато вече е сит. Така се преяжда.
Яжте винаги на едно и също място. Изберете място у дома или на работа, където да ядете и да не правите друго нещо. Така е по- малко вероятно да ядете между храненията.
Сложете в чинията само толкова, колкото ви се яде. Така ще се контролирате по- добре. Ако ядете у дома, сложете на масата само чинията, а не цялата тава или тенджера, където е всичкото ядене.
Реален или измамен глад? Има два вида глад, които отговорят на физиологични нужди – физически и реален глад . Нереалният глад, известен и като емоционален, зависи от психологическото ни състояние – депресия, тревога, нерви, скука, и пр. Много е важно да го отличаваме от истинския, който е провокиран от липсата на вещества в организма ни.
Значението да ядем по няколко пъти дневно. Включването на две малки закуски през деня, например, между закуска и обяд, между обяд и вечеря, ни помагат да поддържаме енергийния баланс в тялото.
Вашият коментар