„Приемай по – малко калории отколкото изразходваш” е в основата на всяка програма за отслабване. Привидно спазвате този важен принцип, тренирате, понякога дори гладувате – и накрая нищо. Несъмнено при такова положение изниква въпросът дали следите неволно погълнатите калории и колко пъти на ден пощипвате от купичката със сладки на човека до вас?
Несъзнателното хранене и скритите калории са едни от най – големите врагове на усилията за топене на килограми. Защото дори да контролирате напълно основните си хранения, малките похапвания „между другото” могат да ви провалят. А знаете ли, че към тях спадат и приемът дори на една сладка или чаша подсладена лимонада?
Ето няколко съвета, които ще ви помогнат да се спасите от несъзнателното хранене и да постигнете успех при отслабване.
- Не чакайте, докато коремът ви засвири от глад. Изправен в такава ситуация, човек яде твърде бързо и изпреварва сигналите за ситост, които тялото изпраща до мозъка. Така ще погълнете поне два пъти повече калории, отколкото всъщност са ви необходими. Казано по друг начин – никога не оставяйте коремът да се разбунтува и му подавайте непрекъснато по нещо полезно – плод, ядки и прочие.
- Спрете телевизията! И другите отвличащи вниманието неща! Когато се храните не гледайте телевизия, колкото и да ви се струва, че така релаксирате. Увлечени в интересното предаване, така няма и да усетите как ще ометете няколко порции отгоре. Това бе доказано с експеримент, в който взеха участие неколкостотин души. Гледалите филм изяли три пъти повече чипс от останалите, които били съсредоточени изцяло върху яденето.
- Приготвяйте сами храната си. Психолози разкриват, че процесът на подготовка е изключително полезен, защото спомага на отслабващия да се концентрира и да се подготви психически за ядене.
- Яжте бавно. Поемете дълбоко дъх, отпуснете се и спомнете, че в детската градина ви учеха да се храните бавно. Отделяйте малки хапки, насладете се на вкуса. Дъвчете всяка хапка поне по 15 – 20 пъти и не бързайте да лапнете следващата.
- Дайте си време за почивка. Винаги помнете, че когато ядете не е просто за да задоволите лакомията си. Храната може да е полезна, но може да се превърне и във вашия най – голям враг. Ако например сте изнервени от нещо, не се успокоявайте с ядене. Изчакайте да отмине и тогава седнете на масата.
Практическо упътване срещу несъзнателно хранене
- Не яжте прави
- Не бързайте да глътнете хапката, първо я сдъвчете добре
- Не си позволявайте отрицателни мисли на масата. Забравете за самоизмъчването с мисли като „Аз не трябва да ям това” или „Ядох, сега ще стана 200 кила”
- Не се притеснявайте, ако в чинията остане – дайте го на котката и не се старайте да оберете всичко
- Ако преядете и се почувствате зле не се вайкайте, а си вземете поука и следващия път не допускайте тази грешка
Вашият коментар