Така наречената „нощна диета„, чийто автор не е диетолог, а виден американски психиатър, помага на хората не само да се отучат от нощните набези над храната, но и да подобрят … своето самочувствие!
А дали тази невероятна диета е много по-ефективна от катинара, с който иначе трябва да заключваме хладилникът през нощта, остава да разберем сега!
Нощната диета не е сбор от препоръки за това как да избегнем храненето през нощта.
Напротив – това са съвети за здравословен хранителен режим, които ще ви освободи от навика да се въртите около хладилника нощно време.
Нощна диета – Същността!
Терминът „диета за през нощта“ (или „нощна диета“) го въвежда американският психиатър Алберт Станкард в средата на ХХ век. Той е първият учен, изучавал феномена на нощните гуляи и се опитал да намери начини за решаване на този проблем. Според Станкард, хората които ядат малко през деня и повечето от ежедневната си дажба храна изяждат през нощта, страдат от ниско самочувствие, метаболитни нарушения и като резултат са с наднормено тегло. Освен това се намират в постоянна зависимост от нишестените храни и сладкиши. Психологическите проблеми на тези хора са преплетени с нарушаването на съня и будното състояние, което се отразява и на теглото.
Станкард твърди, че нощното хранително разстройство не се дължи на липсата на воля на хората, а по-специално на рязка хормонална неизправност. През нощта нивото на хормона на съня (мелатонин) в „нощите птици“ се увеличава, а нивото на хормона, отговорен за ситостта (лептин), напротив – рязко намалява.
Ето защо хората не могат да спят през нощта и изпитват чувство на ненаситен глад. Затова д-р Станкард ни предлага диета за регулиране и нормализиране на хормоналната недостатъчност.
Основните правила на диетата
Основният принцип на диетата „За през нощта“ – това е правилното хранене в следобедните часове. Основният метод – малки порции(не повече от 200гр на прием) , на често (на интервали от 2-3 часа). Изключение прави закуската – тя трябва да бъде обилна, дори и ако на сутринта, „нищо не можете да поставите в устата“. Храната на закуска трябва да е с високо съдържание на протеини и фибри : извара, сирене, пиле, яйца, зеленчукови салати. Колкото по-близо до вечерта ядете, толкова по-лесно смилаема и ниско калорична храна трябва да ядете. В продължение на три часа преди лягане – не повече от една чаша кисело мляко. От сладките и мазни храни трябва да се въздържате.
Оказва се, разделното хранене, богато на протеини и фибри, има благоприятен ефект върху възстановяването на производството на хормони, в съответствие с природните биоритми . Освен това, повечето от тези продукти съдържат големи количества триптофан – вещество, което стимулира човешкият серотонин – хормона на удоволствието и мелатонин – хормона на съня. С падането на нощта, нивото на тези хормони се нормализира и вместо да седите по пижама пред хладилника, поглъщайки всичко безразборно, човек отива да си легне и да спи.
Разбира се, атаките на остър глад през нощта , дори и след няколко дни на практика, все още може да не ви дават мира. В този случай винаги трябва да държите на нощното шкафче чаша вода, плодови напитки или леко подсладен чай. Течността запълва стомаха.
Диета за през нощта трябва да бъде основната диета в продължение на най-малко шест месеца до една година.
И след това е вероятно да си остане такава, с изключение на това, че списъка на забранените продукти ще бъде по-кратък.
Вашият коментар