Хранителните разстройства се характеризират с това, че страдащите от тях виждат фигурата си по начин, който не отговаря на действителността. Бигорексията е едно от тях. Засяга и мъже, и жени. Най- податливи са тийнейджърите.
Какво е бигорексия?
Хората с това разстройство виждат себе си като слаби и без мускули. Търсят по компулсивен начин продукти, които да им помогнат да имат повече мускулатура и тренират много интензивно, за да я развият. Обикновено страдат хора, които са вманиачени по качване на телесна маса, както и културисти.
Симптоми ма бигорексията:
– Тренира се повече от 3 часа на ден
– Ядат без ограничения, за да качват тегло
– Виждат тялото си като слаби, а всъщност не са
– Не спират да тренират. Ако не могат да направят тренировката си, се чувстват зле, виновни или ядосани
– Когато се вманиачат, започват да се изолират социално
– Консумират анаболни стероиди
– Чувстват се виновни за начина, по който изглеждат
– Не приемат добре критиките
– Трудно изразяват емоциите си
На какво се дължи бигорексията?
Въпреки че може да е емоционална причината, има и други. Свързва се с нервната система, биохимично изменение, свързано с нивата на серотонина.
Също като при булимията или анорексията, бигорексията включва социокултурален елемент, който влияе на страдащите. Според разбирането за физическа красота, смятат, че трябва да имат определено тегло и мускулатура, за да се чувстват атрактивни и социално приети.
Психологически аспект
Може да засегне хората, които не могат да се справят с някакъв емоционален проблем: тъга, самота и пр. Обикновено профилът им ги кара да изглеждат нечувствителни, тъй като е чувство, което се свързва със слабостта, обикновено обичат да контролират и трудно владеят гнева си.
Сърцето, черния дроб и костната система са засегнати от прекаляването с храна и често се стига до наднормено тегло. Мускулите губят гъвкавостта си, могат да се появят виене на свят, конвулсии, безплодие, еректилна дисфункция, проблеми с простата, стомаха и главоболие.
Терапия на бигорексията
Хората с това разстройство трябва да се справят с ниското си самочувствие и неспособността да се изразяват в емоционален аспект. Затова се нуждаят от терапевт, психолог, който има опит с хранителни разстройства.
Вашият коментар