5 рационални начина да правиш кардио

Не губете излишно време. Имплементирайте тези пет съвета във вашата кардио тренировка и подобрете постиженията си.

умно кардио

Следете сърдечния ритъм

Да правите кардио без пулсомер е все едно да карате колата без скоростомер. Ако нямате този малък и полезен уред, може и да имате някаква представа колко се натоварвате, но ще ви бъде изключително трудно да определите коя е подходящата за вас интензивност. Пулсомерът позволява да следите промените в сърдечната дейност и да направите тренировките по – структурирани.

Съсредоточете се върху нормализирането на пулса

Това е една от изпитаните техники, които ще ви позволят да подобрявате постиженията си непрекъснато. След края на дадено упражнение сърдечната честота е силно ускорена и е нужно време, за да се нормализира. Тови интервал от високо към ниско може да се използва уверено, за да се прецени нивото на подготовка. Тоест, колкото по – малко сте задъхани след изъплнението на 30 бърпита (например), значи толкова по – добре сте тренирани. Фокусирайте се върху възстановяването и усещайте кога прекалявате с натоварването. Така ще избегнете травми и преумора.

Тренировка за силно сърце

Подобно на мощен състезателен автомобил, правилно тренираното сърце има способността да се адаптира бързо при промяна в интензивността на упражненията. Един от най – добрите начини за работа върху сърцето са тренировките на интервали, които редуват свръхинтензивно натоварване с активна почивка. Когато го правите обаче, избягвайте да покачвате сърдечната честота на повече от 85 – 90 %. В периодите за почивка не стойте на едно място като заковани, а се движете с около 50 – 60 % от максималната интензивност.

Прескочи прага на възможностите си

Прагът на тренировката настъпва при достигане ниво на сърдечната честота, при което вече е невъзможно да се въвежда достатъчно кислород в кръвта и настъпва умора (обикновено се проявява при 85% натоварване). За да увеличите вашия праг на издръжливост не се фокусирайте върху точните цифри, а изпробвайте теста с говоренето. Лесно може да определите какви са моментните ви възможности, като просто изговорите няколко думи, без да се запъхтявате и да поемате въздух. Ако се справите с поне 4 -5, значи спокойно можете да увеличите малко интензивността на тренировката си.

Не забравяйте и лесните кардио упражнения

Въпреки че интензивните кардио упражнения са препоръчвани при отслабване (интервали, спринтове), по – лесните също не са за изхвърляне. По – бавното кардио също трябва да намери място във вашата програма, защото все пак е хубаво да имате дни без голямо натоварване. Човешкото тяло има нужда от почивка и време за възстановяване, а прекомерното натоварване няма да ви доведе до нищо хубаво.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...
С етикет: ,
Публикувано в Фитнес

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

Последвайте ни във Фейсбук:

Топ силует за отслабване




Топ силует за отслабване
loading...
диетин за отслабване