Две групи изследователи от САЩ разкриха причината защо някои хора изпитват истинска страст към сладкото.
Учените успяха да идентифицират генетичния спусък, който предизвиква страстта към сладкото и откритието им води поне до два извода. Поставя основите на познанието как предадените електрически импулси от вкусовите луковици до мозъка определят предпочитанията ни към вкуса и в същото време позволява създаването на нови овкусители.
Нещата стоят горе- долу по следния начин: страстта по сладкото се предизвиква още щом захарта влезе в контакт с вкусовите луковици. Сладките храни, богати на въглехидрати с висока хранителна стойност, се разпознават от рецепторите във вътрешността на нервните клетки на вкусовите луковици по езика. До момента бяха известни само рецепторите, които разпознават горчиво и солено. Беше известно, че освен генът, който разпознава горчивото, се намира в хромозом 4, който контролира производството на протеин G, но рецепторите на сладкото бяха мистерия.
За да ги открият, учените концентрираха вниманието си върху хромозом 4. В изследванията участват мишки, които обичат сладко и такива, на които им е безразлично. В мишките, които не обичат сладко, открили, че ген T1R3 е леко променен. Така установили, че този ген е свързан с предпочитанието към сладко.
Вашият коментар