Мазнините са жизненоважни за храненето ни, но ако не се приемат в правилното количество и качество, могат да са опасни за здравето. Нека разгледаме процеса как мазнините, които поемаме по време на хранене, се трансформират в черния дроб като увеличават мазнините в кръвта и мастните тъкани.
Черният дроб е органът, който е свързан с обработването на мазнините.
От 95% до 98% от общото количество мазнини, поети с храните, са под формата на триглицериди. В стомаха мазнините се храносмилат като така се подготвят да минат през червата, където се смесват с жлъчните сокове, произведени от черния дроб и секретирани от жлъчката.
Част от тези мастни киселини се абсорбират от чревната лигавица и се транспортират до черния дроб. Ако усвояването на мазнините е много високо, те могат да причинят затлъстяване на черния дроб, което се усложнява още повече, ако ядете много прости захари.
От друга страна, мазнините от черния дроб могат да бъдат освободени в кръвта, като провокират повишаване на холестерола и триглицеридите, като причиняват усложнения, типични за затлъстяването – атеросклероза, например.
Освободените мастни киселини в кръвта могат да влязат в мастната тъкан, където се натрупват. Ако се увеличава мастната тъкан, това се случва и с теглото ви. А ако тази тъкан е повече около талията ви, вече сте в риск от сърдечно- съдово заболяване.
Науката е открила значението на някои протеини, които биха могли да регулират образуването на мазнините на ниво черен дроб. Протеините са ключови в този процес.
Мазнините трябва да бъдат 30- 35% от общия ни брой калории, които приемаме дневно. Трябва да са разпределени по следния начин:
– Мастни наситени киселини: не повече от 10% от общата приета енергия за деня
– Полиненаситени мазнини: Между 6 и 10%
– Мононенаситени мазнини: Между 5 и 10%
– Трансмазнини: Не повече от 1% общия брой мазнини
– Холестерол: по- малко от 300 мг/дневно
Мазнините са много важни за здравето ни. Те поддържат мембраните здрави, също лигавицата и дори нервотрансмитерите.
Вашият коментар