Напоследък учените обвиняват еволюцията за среднощното преяждане. Според тях пещерните хора са се хранили чак след залез слънце, за да имат повече енергия срещу студа. Това е и причината, поради която около 20: 00 часа се чувстваме най – гладни и в същото време преяждаме сериозно.
Сериозният проблем идва от факта, че някои от навиците на съвременните хора изострят още повече тази предопределеност. Целодневното гладуване на работа или в училище си казва думата и след като се прибереш, тялото просто озверява за храна.
Хранене на автопилот
Нощното тъпкане е сочено за един от основните причинители на затлъстяване. Дължи се на факта, че през нощта човек обикновено спи и изразходва доста по – малко калории, сравнено с активната част от денонощието.
Също така, храненето през нощта влияе върху производството на два важни хормона: мелатонин и лептин. Първият отговаря за съня и когато нивата му са ниски, човек просто не може да заспи. Лептинът пък отговаря за чувството на ситост и когато не е наличен в кръвта, мозъкът получава съобщение, че е гладен. Казано с други думи, колкото повече ядеш, толкова по – малко ще спиш. Ако колкото по – малко спиш, толкова по – голяма е вероятността да продължаваш да се тъпчеш. Ако този цикъл продължи във времето, това ще доведе до още цяла поредица от негативни събития като чувство за тревожност, депресия и / или когнитивен упадък.
Още по – тревожен е начинът, по който късното вечерно ядене засяга нивата на инсулин – хормонът, който помажа на клетките да дърпат захарта от кръвта и да я използват като източник на енергия. Когато слънцето залезе, тялото преминава естествено в състояние на покой и това прави клетките по – устойчиви на инсулина. Така че ако преяждате вечер, по всяка вероятност ще имате повишена кръвна захар, а в дългосрочен план това е сред най – високите рискови фактори за диабет. Освен това така се появява тенденция излишната захар да се съхранява под формата на мазнини.
Решението на проблема
Изненадващо, но първата стъпка не е орязване на яденето късно вечер. По – скоро трябва да се засили приемът на храна през деня. Балансираното меню ще препрограмира тялото да желае по – малко храна през нощта и да победи вроденото желание.
„Ключът е да бъдете активни в контрола на вашия избор. Започнете деня със закуска, пълна с полезни калории и протеин. Много изследвания са показали, че ако се нахраниш сутрин, апетитът през останалата част на деня е в пъти по – малък”, казва Полина Фрейкоф от Института по хранене в Лос Анджелис.
Обядът следва да съдържа най – малко 400 калории, от които поне 25 грама да идват от протеин. Ако между основните хранения сте гладни, не се колебайте да хапнете нещо.
Важно е да осъзнаете, че ако в продължение на години сте свикнали да преяждате вечер, сега едва ли ще успеете да се преборите с този вреден навик за кратко време. Да отрежеш изведнъж и да сложиш край се отдава на малцина, другите просто трябва леко – полеко да се отучат.
Вашият коментар