Ако страдате от инсулинова резистентност, нека разгледаме как влияе на теглото ви. Инсулинът е хормон, който има директен ефект върху мастната тъкан.
Инсулинът е много важен хормон, който се произвежда от панкреаса – жлеза, която се намира в храносмилателната система и функцията й е да контролира глюкозата в кръвта. Освен тази функция, хормонът влияе директно върху мускулите, мастната тъкан и движението на глюкозата от черния дроб до кръвта.
Инсулинът позволява преминаването на глюкозата в целия организъм, за да се превърне в енергия. Ако това не стане, глюкозата се натрупва в кръвта и причинява здравословни проблеми.
Когато някоя от тези функции е изменена, се получава инсулинова резистентност.
Това е състояние, което повишава вероятността да развиете диабет тип 2 и заболявания на сърцето. Как обаче влияе и на върху теглото?
Когато имате инсулинова резистентност, клетките не отговарят на хормона, което кара панкреаса да произвежда още от този хормон. Този процес е вреден за панкреаса, защото го изтощава и причинява диабет тип 2.
Това състояние не дава ранни признаци. Ако продължи известно време, нивата на глюкоза не само се увеличават, но част от захарта се връща в черния дроб и образува мастни клетки, които се трупат в кръвта като мастни тъкани, като провокира напълняване.
Това заболяване може да причини и затлъстяване на черния дроб, тъй като циркулиращата глюкоза отива към черния дроб и образува не само запаси от глюкоза, но част от тази захар се превръща и в мазнини.
Инсулиновата резистентност е стъпката преди диабета и причинява големи метаболитни промени и причинява различни болести.
За да се предпазите, трябва да се храните здравословно и да се движите.
Вашият коментар