Редовното подлагане на различни тежки диети повишава риска от мозъчни проблеми. Британски учени алармираха, че лишенията предизвикват отрицателна реакция, която може да избие в цяла поредица от страшни болестни състояния като шизофрения или неврастения.
„Отдавна е известно, че качественият състав на храните оказва огромно влияние на физическото здраве и развитие у човека. В последните години обаче започна да се оформя схващането, че ограниченията чрез тежките диети оказват пряко влияние и върху мозъчните функции”, казват от Кралския център по затлъстяване в Лондон.
Извършени задълбочени анализи в последната декада показаха, че модернизацията на селското стопанство и хранително – вкусовата промишленост е изменила в огромна степен качествения състав на храните и фуражите за домашните животни (съответно и самите тях). Най – тревожен от всичко е фактът, че значително е намаляла концентрацията на Омега-3 и Омега-6 мастни киселини, които от своя страна са пряко отговорни за работата на мозъка.
„Да, индустриалната революция беше нещо много хубаво преди 200 години, но сега сякаш напредъкът започна да се изражда. Някои от иновациите определено са вредни за хората, но за съжаление мерките за превенция са твърде малко. Явно ще трябва да мине доста време, преди здравната общност в световен мащаб да осъзнае за какво точно става въпрос – казва ръководителят д-р Мак`Елкин и допълва – Липсата на някои от първостепенните хранителни вещества допринася за болести като депресия, загуба на памет, Алцхаймер, шизофрения и доста други”
Експертът казва още, че в най – голяма степен са заплашени хората, които редовно се подлагат на тежки и необмислени диети. Съчетанието от рязката промяна в хранителните навици и липсата на важни вещества е пагубно за мозъка и другите части на човешкото тяло.
Вашият коментар