Много хора започват да пуфтят от досада само като чуят да се говори за кардио фитнес. В техните представи аеробната тренировка е нещо супер скучно, ограничаващо се в използване на бягаща пътека и степер. За ваша приятна изненада ще кажа, че кардиото може да бъде изключително вълнуващо преживяване, от вас самите зависи как ще го направите.
Три супер съвета за качествен кардио фитнес
Опитайте „ударна” тренировка
Да, дойде време да поизцедите още малко мускулите и сърцето. Престрашете се и вместо да се разхождате по бягащата пътека, най – накрая излезте на свеж въздух в парка. Принципът на ударната тренировка е следният: ¾ от времето преминава при нормално натоварване, но последната ¼ е време за истинско усилие и максимално напрежение. Да приемем, че тичате. В продължение на 90 секунди бягайте с умерено темпо, но следващите 30 ударете спринт с възможно най – голяма бързина. Редувайте така докато минат 20 минути. Помнете правилото 3:1.
Поставете си цел
Това правило важи за всякакъв вид тренировка. Просто не позволявайте на ума си да скита безцелно, защото това отнема интензивността на усилията ви и разфокусира. Ако гледате през 2 секунди часовника (минаха ли тези 20 минути бягане?) или се блещите в екрана на степера, не ви очаква нищо хубаво. Така че просто си поставете някаква смислена и премерена цел. Например: днес трябва да избягам 8 километра или да вдигна 5 тона желязо.
Следете сърцето си
Повечето кардио машини имат сензор за пулса, който се активира веднага, щом поставите ръцете върху него. Ако не използвате машина има и портативни устройства, които вършат същата работа. Целта им е да ви дадат увереност, че работите в рамките на позволената сърдечна честота и не прекалявате.
Вашият коментар