Две отделни едно от друго изследвания показват, че контролирането на количеството животински протеини са тайната на дългия и здравословен живот.
Според учените, като млади е по- добре да ядем по- малко протеини, а с възрастта – да ги увеличим.
Според възрастта има различен ефект
Протеините въздействат по различен начин върху организма, в зависимост от това в кой етап от живота си се намираме. Ако злоупотребяваме с тях в зряла възраст, се увеличава риска от смъртност и от рак.
Но когато минем 65 години, ефектът става обратен. Тогава трябва да увеличим протеините и да намалим въглехидратите, за да живеем по- дълго.
Вредни колкото тютюна
Ако ежедневно ядем много месо, риба и пр, животинските протеини могат да са толкова опасни, колкото и цигарите. Особено за хората на средна възраст.
Хората, които ядат повече протеини – над 20% от общия им брой калории за деня, увеличават четири пъти риска да се разболеят от рак или диабет.
Но при хората над 65 години е точно обратното: повече протеини, им помагат да живеят по- здравословно.
Отговорът е в човешката биология
Отговорът на този парадокс се съдържа в динамиката на човешката биология. Отговорът е във вид протеин IGF- I, който контролира хормона на растежа.
Много тъкани освобождават този протеин, който въздейства на всички клетки в тялото. Хората произвеждат близо 30 мг IGF- I, докато станат на 30 години. Оттам нататък намалява. В най- ниските си нива е, когато станем на 65. Този спад води до мускулната слабост.
По- малко месо и повече бобови култури
Учените наблягат, че трябва да се намали дневния прием на животински протеини. Но протеините, които се произвеждат от растенията, нямат същия ефект върху смъртността на средна възраст.
Човек, който тежи 59 кг, трябва да прием дневно между 45 и 50 грама протеин, най- добре от растителен произход.
Умереното хранене включва от 10% до 19% калории, които идват от протеина.
Вашият коментар