Отслабването може да бъде много лесно, ако знаем от кои грешки трябва да се предпазваме.
Спазването на диета за отслабване означава, че променяме хранителните си навици, като ги заместваме с други, по- здравословни. Много често причината за наднорменото тегло е именно небалансираното хранене (липса на плодове и зеленчуци в менюто, висок прием на захарни изделия, нерегулярно хранене и пр.)
ГРЕШКИ В ДИЕТАТА ЗА ОТСЛАБВАНЕ
От избора на храна до начина на приготвянето й – всичко това влияе върху способността ни да отслабнем. Ястията, приготвени на пара, скара или фурна са доста по- нискокалорични, отколкото пърженото. Трябва да направим приоритетни консумацията на плодове, зеленчуци, бобови и пълнозърнести култури, както и да избягваме вредните мазнини.
Бърза диета. Изборът на диета е ключов за целия процес на отслабване. Диетите за бързо сваляне на килограми обикновено не са балансирани и рискът от йо- йо ефект е доста голям. Могат да ни свършат добра работа, ако имаме да сваляме до 5 кг, но за повече – не са подходящи.
Липса на движение. Важно е да правим упражнения, поне по половин час на ден. Ходенето помага да поддържаме форма, но ако искаме да свалим повече килограми, е необходимо нещо по- интензивно. Друга честа грешка е тренировката на празен стомах. Така няма да отслабнем. Само ще се мъчим, без да правим както трябва упражненията, тъй като нямаме енергия.
Малко вода. Помага за изхвърлянето на токсините от тялото. Дневно трябва да приемаме поне 1,5 литра. Добрата хидратация поддържа метаболизма, особено ако започваме деня си с чаша вода и изцеден лимонов сок.
Калориите на здравословните храни. Дори здравословните храни, съдържат калории. Затова, трябва да внимаваме и да не прекаляваме с тях.
Елиминиране на групи храни. Диетите, които забраняват приема на цяла хранителна група, като въглехидратите например, не са полезни и ни излагат на риск от развиване на дефицит. Може да се ограничи, но не и да изключи напълно. Ако елиминираме храна, трябва да я заместим с друга, която да ни осигурява горе- долу същите полезни елементи.
Липса на сън. Една от функциите на съня е да поддържа метаболизма активен, като по този начин ни предпазва от напълняване. Липсата на сън или влошеното му качество изостря апетита. Подтиква ни да ядем по- калорични и мазни храни.
Машинално хранене. Трябва да отделяме време за храненето, поне 20 минути. През това време трябва да седнем, да забравим за телефона или телевизора, да дъвчем храната и да сме спокойни. Само така ще се заситим най- ефективно и няма да прекалим с храната.
Вашият коментар